PRODUCTS / OUTDOOR / FLOODLIGHT / SP60
Overview
Structural Specifications
| ● | Surface : 6061 aluminum housing fluorocarbon powder spraying |
| ● | Glass: Hardened safety tempered glass (wear-resistant) |
| ● |
Static load resistance of flanged housing: 2000 Kg |
| ● | Luminaire body material: Die-cast aluminum (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Mounting part material: PVC plastic (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Surface treatment: Hard anodizing on both the luminaire body and pre-embedded mounting box, featuring high corrosion resistance (suitable for soils with different salinity levels) and salt spray test duration >1000h; the surface also has high wear resistance and is easy to clean |
| ● | Surface screws: 304 stainless steel screws (for diameter >136mm); screwless design (for diameter <136mm); waterproof screws: nickel-plated copper |
Protection & Performance Ratings
| ● | IP rating: IP66 |
| ● | IK rating: IK07 (for diameter <69mm); IK10 (for diameter >69mm) |
| ● | LED chip brands: Cree, Bridgelux, Luminus (selected based on the optical and chip requirements of different luminaires) |
| ● | Standard color temperatures: 2700K, 3000K, 4000K, 6000K, RGB, RGBW |
| ● | Color Rendering Index (CRI): ≥90 |
| ● | MacAdam Step: ≤3 |
| ● | Lifetime: 100,000h - L80 - B10 (at Ta 40°C, i.e., 80% luminous flux retention with 10% failure probability at 40°C ambient temperature) |
| ● | Operating ambient temperature range: -20°C to 50°C |
Electrical & Control Specifications
| ● | Operating voltage options: DC24V,AC220V (AC220V only for non-dimmable version) |
| ● | Power cable specifications: |
| ● | AC220-240V: 3×1mm² |
| ● | DC24V (<50W): 2×0.75mm² |
| ● | DC24V (>50W): 2×1mm² |
| ● | DC24V (1W): 2×0.5mm² |
| ● | Luminaire control options: Build in ON/OFF\ 0-10V,dimmable DMX512 driver |
| ● | Output power cable length: The luminaire is equipped with a 300mm/500mm long output power cable; specifications must be specified when placing an order |
Mounting Accessories
| ● |
Pre-embedded mounting boxes suitable for wall and ground installation |
PROTECTION RATING
IP66
MECHANICAL RESISTANCE
IK07
D<69mm
IK10
D>69mm
DIMMABLE OPTIONS
0-10V
DMX
Reflector -Ultra narrow beam
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
|
|
6 | 3.3 | 5.4 | 321 | 25 | 90 |
| 6 | 4.4 | 8.7 | 321 | 67 | 90 |
Weight: 0.71KG
Power: DC24V/AC220V (AC220V only for non-dimmable version)
Color temperature:Monochrome
Driver: Build-in on/off、dimmable DMX512/0-10V driver
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 9 | 11 | 22 | 795 | 297 | 90 | |
| 9 | 16 | 29 | 762 | 374 | 90 | |
| 9 | 23 | 37 | 762 | 436 |
90 |
|
| 9 | 33 | 46 | 711 | 532 | 90 | |
| 9 | 49 | 77 | 813 | 544 | 90 | |
| 9 | 10*40 | 668 | 334 | 90 | ||
| 9 | 10*60 | 729 | 365 | 90 | ||
| 9 | 14*60 | 783 | 392 | 90 | ||
| 9 | 20*63 | 747 | 374 | 90 | ||
| 9 | 11 | 22 | 517 | 193 | 90 | |
| 9 | 16 | 29 | 495 | 243 | 90 | |
| 9 | 23 | 37 | 495 | 283 | 90 | |
| 9 | 33 | 46 | 462 | 346 | 90 | |
| 9 | 49 | 77 | 528 | 354 | 90 |
Reflector Version
Weight: 0.71KG
Power: DC24V/AC220V (AC220V only for non-dimmable version)
Color temperature:Monochrome/RGBW
Driver: Build-in on/off、dimmable DMX512/0-10V driver
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 9 | 9 | 20 | 890 | 243 | 90 | |
| 9 | 18 | 34 | 872 | 351 | 90 | |
| 9 | 22 | 40 | 871 | 289 |
90 |
|
| 9 | 39 | 64 | 843 | 516 | 90 | |
| 9 | 51 | 81 | 815 | 516 | 90 | |
| 9 | 5*20 | 692 | 270 | 90 | ||
| 9 | 9 | 20 | 578 | 157 | 90 | |
| 9 | 18 | 34 | 566 | 228 | 90 | |
| 9 | 22 | 40 | 566 | 187 | 90 | |
| 9 | 39 | 64 | 547 | 335 | 90 | |
| 9 | 51 | 81 | 529 | 335 | 90 |
Reflector wall washer
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 8 | 44*72:P15 | 88*140:P15 | 616 | 616 | 90 |
Lens Version