PRODUCTS / OUTDOOR / FLOODLIGHT / SP40
Overview
Structural Specifications
| ● | Surface : 6061 aluminum housing fluorocarbon powder spraying |
| ● | Glass: Hardened safety tempered glass (wear-resistant) |
| ● |
Static load resistance of flanged housing: 2000 Kg |
| ● | Luminaire body material: Die-cast aluminum (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Mounting part material: PVC plastic (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Surface treatment: Hard anodizing on both the luminaire body and pre-embedded mounting box, featuring high corrosion resistance (suitable for soils with different salinity levels) and salt spray test duration >1000h; the surface also has high wear resistance and is easy to clean |
| ● | Surface screws: 304 stainless steel screws (for diameter >136mm); screwless design (for diameter <136mm); waterproof screws: nickel-plated copper |
Protection & Performance Ratings
| ● | IP rating: IP66 |
| ● | IK rating: IK07 (for diameter <69mm); IK10 (for diameter >69mm) |
| ● | LED chip brands: Cree, Bridgelux, Luminus (selected based on the optical and chip requirements of different luminaires) |
| ● | Standard color temperatures: 2700K, 3000K, 4000K, 6000K, RGBW |
| ● | Color Rendering Index (CRI): ≥90 |
| ● | MacAdam Step: ≤3 |
| ● | Lifetime: 100,000h - L80 - B10 (at Ta 40°C, i.e., 80% luminous flux retention with 10% failure probability at 40°C ambient temperature) |
| ● | Operating ambient temperature range: -20°C to 50°C |
Electrical & Control Specifications
| ● | Operating voltage options: DC24V |
| ● | Power cable specifications: |
| ● | AC220-240V: 3×1mm² |
| ● | DC24V (<50W): 2×0.75mm² |
| ● | DC24V (>50W): 2×1mm² |
| ● | DC24V (1W): 2×0.5mm² |
| ● | Luminaire control options:Build in ON/OFF\ 0-10V, dimmable DMX512 driver |
| ● | Output power cable length: The luminaire is equipped with a 300mm/500mm long output power cable; specifications must be specified when placing an order |
Mounting Accessories
| ● |
Pre-embedded mounting boxes suitable for wall and ground installation |
PROTECTION RATING
IP66
MECHANICAL RESISTANCE
IK07
D<69mm
IK10
D>69mm
DIMMABLE OPTIONS
0-10V
DMX
Reflector -Ultra narrow beam
| CODE |
WATT (W) |
Idensity
(cd)
|
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
|
| 3 | 3285 | 3.2 | 7.1 | 155 | 16 | ||
| 3 | 4588 | 4.2 | 9.7 | 155 | 41.3 |
| CODE |
WATT (W) |
Idensity
(cd)
|
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
|
| 3 | 1788 | 9 | 20 | 287 | 78 | ||
| 3 | 940 | 18 | 34 | 281 | 113 | ||
| 3 | 535 | 22 | 40 | 281 | 93 | ||
| 3 | 384 | 39 | 64 | 281 | 172 | ||
| 3 | 243 | 51 | 81 | 271 | 175 | ||
| 3 | 729 | 10*40 | 223 | 111 | |||
| 3 | 458 | 10*60 | 243 | 122 | |||
| 3 | 312 | 14*60 | 261 | 131 | |||
| 3 | 235 | 20*63 | 249 | 125 | |||
| 3 | 1162 | 9 | 20 | 186 | 50 | ||
| 3 | 611 | 18 | 34 | 182 | 73 | ||
| 3 | 347 | 22 | 40 | 182 | 60 | ||
| 3 | 249 | 39 | 64 | 182 | 111 | ||
| 3 | 157 | 51 | 81 | 176 | 113 |
Lens Version