PRODUCTS / OUTDOOR / FLOODLIGHT / SP22
Overview
Structural Specifications
| ● | Luminaire body material: 6061 aluminum (processed by CNC technology) |
| ● | Stainless steel (U-shaped bracket) |
| ● | Die-cast aluminum (base-mounted type) |
| ● | All brackets are equipped with a graduated scale and mechanical aiming lock |
| ● | Anti-glare louvers designed for different optics |
| ● | Surface color of the luminaire: Matte gray |
Protection & Performance Ratings
| ● | IP rating: IP65 |
| ● | IK rating: IK07 |
| ● | LED chip brands: Cree, Bridgelux, Luminus (selected based on the optical and chip requirements of different luminaires) |
| ● | Standard color temperatures: 2700K, 3000K, 4000K, 6000K, RGB, RGBW |
| ● | Color Rendering Index (CRI): ≥90 |
| ● | MacAdam Step: ≤3 |
| ● | Lifetime: 100,000h - L80 - B10 (at Ta 40°C, i.e., 80% luminous flux retention with 10% failure probability at 40°C ambient temperature) |
| ● | Operating ambient temperature range: -20°C to 50°C |
Electrical & Control Specifications
| ● | Operating voltage options: DC24V |
| ● | Power cable specifications: |
| ● | AC220-240V: 3×1mm² |
| ● | DC24V (<50W): 2×0.75mm² |
| ● | DC24V (>50W): 2×1mm² |
| ● | DC24V (1W): 2×0.5mm² |
| ● | Luminaire control options: ON/OFF |
| ● | Output power cable length: The luminaire is equipped with a 300mm/500mm long output power cable; specifications must be specified when placing an order |
Mounting Accessories
| ● |
Pre-embedded mounting boxes suitable for wall and ground installation |
PROTECTION RATING
IP65
MECHANICAL RESISTANCE
IK07
DIMMABLE OPTIONS
0-10V
Lens Version
| CODE |
WATT (W) |
Idensity
(cd)
|
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
|
| SP22-1WA15-LV | 1.2 | 395 | 15 | 27 | 70 | 46 | |
| SP22-1WA27-LV | 1.2 | 149 | 27 | 40 | 70 | 40 | |
| SP22-1WA42-LV | 1.2 | 54 | 42 | 68 | 67 | 32 | |
| SP22-1WA58-LV | 1.2 | 22 | 58 | 102 | 65 | 24 | |
| 1.2 | 85 | 20*34 | 36*71 | 65 | 24 |