PRODUCTS / OUTDOOR / FLOODLIGHT / SP135
Overview
Structural Specifications
| ● | Surface : 6061 aluminum housing fluorocarbon powder spraying |
| ● | Glass: Hardened safety tempered glass (wear-resistant) |
| ● |
Static load resistance of flanged housing: 2000 Kg |
| ● | Luminaire body material: Die-cast aluminum (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Mounting part material: PVC plastic (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Surface treatment: Hard anodizing on both the luminaire body and pre-embedded mounting box, featuring high corrosion resistance (suitable for soils with different salinity levels) and salt spray test duration >1000h; the surface also has high wear resistance and is easy to clean |
| ● | Surface screws: 304 stainless steel screws (for diameter >136mm); screwless design (for diameter <136mm); waterproof screws: nickel-plated copper |
Protection & Performance Ratings
| ● | IP rating: IP66 |
| ● | IK rating: IK07 (for diameter <69mm); IK10 (for diameter >69mm) |
| ● | LED chip brands: Cree, Bridgelux, Luminus (selected based on the optical and chip requirements of different luminaires) |
| ● | Standard color temperatures: 2700K, 3000K, 4000K, 6000K, RGBW |
| ● | Color Rendering Index (CRI): ≥90 |
| ● | MacAdam Step: ≤3 |
| ● | Lifetime: 100,000h - L80 - B10 (at Ta 40°C, i.e., 80% luminous flux retention with 10% failure probability at 40°C ambient temperature) |
| ● | Operating ambient temperature range: -20°C to 50°C |
Electrical & Control Specifications
| ● | Operating voltage options: DC24V, AC220V |
| ● | Power cable specifications: |
| ● | AC220-240V: 3×1mm² |
| ● | DC24V (<50W): 2×0.75mm² |
| ● | DC24V (>50W): 2×1mm² |
| ● | DC24V (1W): 2×0.5mm² |
| ● | Luminaire control options:Built-in ON/OFF\ 0-10V,dimmable DMX512 driver |
| ● | Output power cable length: The luminaire is equipped with a 300mm/500mm long output power cable; specifications must be specified when placing an order |
Mounting Accessories
| ● |
Pre-embedded mounting boxes suitable for wall and ground installation |
PROTECTION RATING
IP66
MECHANICAL RESISTANCE
IK07
D<69mm
IK10
D>69mm
DIMMABLE OPTIONS
0-10V
DMX
Reflector -Ultra narrow beam
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
|
|
21 | 3.1 | 5.3 | 1176 | 178 | 90 |
| 21 | 3.2 | 5.7 | 1176 | 353 | 90 | |
| 21 | 3.4 | 7.1 | 1176 | 552 | 90 |
Weight: 3.6KG
Power: DC24V/AC220V
Color temperature:Monochrome/RGBW
Driver: Build-in on/off、dimmable DMX512/0-10V driver
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 28 | 8 | 16 | 1623 | 638 | 90 | |
| 36 | 13 | 25 | 2704 | 1207 | 90 | |
| 36 | 20 | 36 | 2863 | 1913 |
90 |
|
| 36 | 32 | 48 | 2799 | 1928 | 90 | |
| 36 | 49 | 68 | 4302 | 1849 | 90 | |
| 28 | 8 | 16 | 1055 | 415 | 90 | |
| 36 | 13 | 25 | 1758 | 785 | 90 | |
| 36 | 20 | 36 | 1861 | 1243 | 90 | |
| 36 | 32 | 48 | 1819 | 1253 | 90 | |
| 36 | 49 | 68 | 2796 | 1202 | 90 | |
| 36 | 10*40 | 2670 | 1335 | 90 | ||
| 36 | 10*60 | 2916 | 1458 | 90 | ||
| 36 | 14*60 | 3132 | 1566 | 90 | ||
| 36 | 20*63 | 2988 | 1494 | 90 |
Reflector Version
Weight: 3.6KG
Power: DC24V/AC220V
Color temperature:Monochrome/RGBW
Driver: Build-in on/off、dimmable DMX512/0-10V driver
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 36 | 9 | 20 | 3445 | 942 | 90 | |
| 36 | 18 | 34 | 3372 | 1356 | 90 | |
| 36 | 22 | 40 | 3375.6 | 1117 |
90 |
|
| 36 | 39 | 64 | 3374 | 2066 | 90 | |
| 36 | 51 | 81 | 3258 | 2098 | 90 | |
| 36 | 5*20 | 2772 | 1081 | 90 | ||
| 36 | 9 | 20 | 2239 | 612 | 90 | |
| 36 | 18 | 34 | 2191 | 881 | 90 | |
| 36 | 22 | 40 | 2194 | 726 | 90 | |
| 36 | 39 | 64 | 2193 | 1342 | 90 | |
| 36 | 51 | 81 | 2117 | 1363 | 90 |
Reflector wall washer
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 36 | 44*72:P15 | 88*140:P15 | 2772 | 2772 | 90 | |
| 36 | 32*54:P15 | 45*90:P15 | 3241 | 3241 | 90 | |
| 36 | 30*63:P15 | 80*160:P15 | 2555 | 2555 | 90 |
Lens Version