PRODUCTS / OUTDOOR / FLOODLIGHT / SP100
Overview
Structural Specifications
| ● | Surface : 6061 aluminum housing fluorocarbon powder spraying |
| ● | Glass: Hardened safety tempered glass (wear-resistant) |
| ● |
Static load resistance of flanged housing: 2000 Kg |
| ● | Luminaire body material: Die-cast aluminum (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Mounting part material: PVC plastic (for diameter >136mm); CNC-machined 6061 aluminum (for diameter <136mm) |
| ● | Surface treatment: Hard anodizing on both the luminaire body and pre-embedded mounting box, featuring high corrosion resistance (suitable for soils with different salinity levels) and salt spray test duration >1000h; the surface also has high wear resistance and is easy to clean |
| ● | Surface screws: 304 stainless steel screws (for diameter >136mm); screwless design (for diameter <136mm); waterproof screws: nickel-plated copper |
Protection & Performance Ratings
| ● | IP rating: IP66 |
| ● | IK rating: IK07 (for diameter <69mm); IK10 (for diameter >69mm) |
| ● | LED chip brands: Cree, Bridgelux, Luminus (selected based on the optical and chip requirements of different luminaires) |
| ● | Standard color temperatures: 2700K, 3000K, 4000K, 6000K, RGB, RGBW |
| ● | Color Rendering Index (CRI): ≥90 |
| ● | MacAdam Step: ≤3 |
| ● | Lifetime: 100,000h - L80 - B10 (at Ta 40°C, i.e., 80% luminous flux retention with 10% failure probability at 40°C ambient temperature) |
| ● | Operating ambient temperature range: -20°C to 50°C |
Electrical & Control Specifications
| ● | Operating voltage options: DC24V, AC220V |
| ● | Power cable specifications: |
| ● | AC220-240V: 3×1mm² |
| ● | DC24V (<50W): 2×0.75mm² |
| ● | DC24V (>50W): 2×1mm² |
| ● | DC24V (1W): 2×0.5mm² |
| ● | Luminaire control options: Built-in ON/OFF\ 0-10V,dimmable DMX512 driver |
| ● | Output power cable length: The luminaire is equipped with a 300mm/500mm long output power cable; specifications must be specified when placing an order |
Mounting Accessories
| ● |
Pre-embedded mounting boxes suitable for wall and ground installation |
PROTECTION RATING
IP66
MECHANICAL RESISTANCE
IK07
D<69mm
IK10
D>69mm
DIMMABLE OPTIONS
0-10V
DMX
Reflector -Ultra narrow beam
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
|
|
12 | 3.1 | 5.3 | 672 | 101 | 90 |
| 12 | 3.2 | 5.7 | 672 | 199 | 90 | |
| 12 | 3.4 | 7.1 | 672 | 311 | 90 |
Weight: 2.0KG
Power: DC24V/AC220V
Color temperature:Monochrome/RGBW
Driver: Build-in on/off、dimmable DMX512/0-10V driver
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 16 | 8 | 16 | 927 | 364 | 90 | |
| 24 | 13 | 25 | 1808 | 807 | 90 | |
| 24 | 20 | 36 | 1911 | 1277 |
90 |
|
| 24 | 32 | 48 | 1866 | 1285 | 90 | |
| 24 | 49 | 68 | 2868 | 1233 | 90 | |
| 16 | 8 | 16 | 603 | 237 | 90 | |
| 24 | 13 | 25 | 1175 | 525 | 90 | |
| 24 | 20 | 36 | 1242 | 830 | 90 | |
| 24 | 32 | 48 | 1213 | 835 | 90 | |
| 24 | 49 | 68 | 1864 | 801 | 90 | |
| 24 | 10*40 | 1780 | 890 | 90 | ||
| 24 | 10*60 | 1944 | 972 | 90 | ||
| 24 | 14*60 | 2088 | 1044 | 90 | ||
| 24 | 20*63 | 1992 | 996 | 90 |
Reflector Version
Weight: 2.0KG
Power: DC24V/AC220V
Color temperature:Monochrome/RGBW
Driver: Build-in on/off、dimmable DMX512/0-10V driver
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 24 | 9 | 20 | 2296 | 628 | 90 | |
| 24 | 18 | 34 | 2248 | 904 | 90 | |
| 24 | 22 | 40 | 2250 | 745 |
90 |
|
| 24 | 39 | 64 | 2249 | 1377 | 90 | |
| 24 | 51 | 81 | 2172 | 1398 | 90 | |
| 24 | 5*20 | 1849 | 721 | 90 | ||
| 24 | 9 | 20 | 1492 | 408 | 90 | |
| 24 | 18 | 34 | 1461 | 587 | 90 | |
| 24 | 22 | 40 | 1462 | 484 | 90 | |
| 24 | 39 | 64 | 1461 | 895 | 90 | |
| 24 | 51 | 81 | 1411 | 908 | 90 |
Reflector wall washer
| CODE |
WATT (W) |
FWHM (°) |
FA (°) |
LM (without louver) |
LM (with louver) |
CRI |
| 16 | 44*72:P15 | 88*140:P15 | 1231 | 1231 | 90 | |
| 24 | 32*54:P15 | 45*90:P15 | 2161 | 2161 | 90 | |
| 24 | 30*63:P15 | 80*160:P15 | 1703 | 1703 | 90 |
Lens Version